Bătaie de joc sau mutare strategică împotriva românilor? Acționarii Romgaz nu s-au prezentat la ședința AGA ca să aprobe preluarea gazelor din Marea Neagră
Sursă foto: stiripesurse.ro
Adunarea Generală a Acţionarilor Romgaz unde trebuia să fie aprobată finalizarea negocierilor cu ExxonMobil pentru preluarea participaţiei din blocul Neptun Deep, a fost amânată pentru data de 10 decembrie, din lipsă de cvorum, potrivit unui comunicat al Romgaz, remis, joi, Bursei de Valori Bucureşti.
Şedinţa trebuia să aibă loc joi, 9 decembrie.
"În data de 9 decembrie 2021, cerinţele de cvorum de prezenţă (la prima convocare) pentru desfăşurarea AGEA şi AGOA nu au fost îndeplinite în conformitate cu prevederile art. 15 alin. 14 şi art. 15 alin. 12 din Actul Constitutiv al S.N.G.N. ROMGAZ S.A. Prin urmare, AGEA şi AGOA sunt convocate pentru data de 10 decembrie 2021, ora 13:00 (ora României), respectiv 10 decembrie 2021, ora 14:00 (ora României), cu aceeaşi ordine de zi şi în aceeaşi locaţie. Data de Referinţă stabilită pentru identificarea acţionarilor îndreptăţiţi să participe şi să voteze în cadrul AGEA şi AGOA este aceeaşi, respectiv 26 noiembrie 2021", spun oficialii Romgaz.
Romgaz a convocat, pentru data de 9 decembrie, Adunările Generale Ordinară şi Extraordinară a acţionarilor pentru aprobarea tranzacţiei privind preluarea participaţiei ExxonMobil la proiectul Neptun, respectiv a contractării de împrumuturi de la una sau mai multe instituţii de credit, în valoare totală de 325 milioane euro, în vederea acoperirii unei părţi din preţul tranzacţiei de achiziţie.
Consiliul de Administraţie al companiei a avizat recent achiziţia tuturor acţiunilor emise de ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited, care deţine 50% din proiectul Neptun Deep, şi încheierea contractului de vânzare - cumpărare, preţul de achiziţie stabilit fiind de 1,060 miliarde dolari şi putând fi ajustat pozitiv cu cel mult 10 milioane dolari.
Romgaz va semna contractul cu Exxon pentru preluarea zăcământului de gaze din Marea Neagră Neptun Deep în perioada imediat următoare, după 9 decembrie, când va avea loc Adunarea Generală a Acţionarilor, urmând ca tranzacţia să fie finalizată în primul trimestru din 2022, a afirmat, pe 17 noiembrie, Aristotel Jude, directorul general al Romgaz.
"Estimăm ca finalizarea tranzacţiei dobândirea acţiunilor să aibă loc în primul trimestru 2022", a precizat oficialul Romgaz.
Articole Similare
Aceste ambajale NU vor mai fi primite în sistemul RetuRO: 8 producători au contractele suspendate
Patronatele din Turism au explodat, după declarațiile ministrului Economiei: Este pură iresponsabilitate!
Registrul Auto Român vrea să cumpere piese şi accesorii pentru fotocopiatoare cu până la 16 milioane lei
România devine un hub regional pe o piață de zeci de miliarde de dolari anual, datorită investițiilor masive în regenerabile
'Manualul întors pe dos' - observația unui reputat economist: Guvernul pierde miliarde de la multinaționale, dar taie din educație
Alertă de securitate: o eroare tehnică a permis acces neautorizat pe platforma POSF
Vacanţele pe litoral devin mai accesibile pe final de august
Un bărbat acuză o farmacie că i-a ruinat căsnicia: toată pățania pornește de la o plată electronică eșuată
Șoferii scapă de drumurile la ghișeu: Plăcuțele de înmatriculare vor veni direct la ușă - le comanzi online și vin prin curier
Producţia de cărbune a scăzut cu 2,9% în primul semestru din 2025; importurile s-au redus cu 60,7%
Imperiul cripto al familiei Trump se extinde în Asia: Eric Trump mizează pe investiţii în bitcoin la Hong Kong
Comentează