Fermierii din Franța ar putea renunţa la cultivarea porumbului din cauza creșterii preţurilor la îngrăşăminte
Sursă foto: stiripesurse.ro
Creşterea preţurilor şi livrările limitate de îngrăşăminte au majorat costurile pentru cultivatorii de cereale din Franţa şi i-ar putea determina pe unii dintre ei să treacă de la porumb la culturi mai puţin dependente de îngrăşăminte în campania din primăvara anului următor, a anunţat miercuri organismul public FranceAgriMer, transmite Reuters.
Preţul gazelor naturale, o componentă crucială pentru îngrăşămintele pe bază de azot, a crescut dramatic la nivel mondial ca urmare a unei combinaţii de factori precum majorarea cererii după pandemie, stocurile reduse şi livrările mai mici decât de obicei din Rusia. Scumpirea gazelor naturale a condus şi la majorarea preţurilor la îngrăşăminte iar unii producători nu reuşesc să facă faţă creşterii costurilor cu gazele naturale.
"Principala îngrijorare este legată de disponibilitate. Avem deja unele probleme de aprovizionare în prezent şi, indiferent de preţ, nu există nicio garanţie că vom avea îngrăşăminte la primăvară", a declarat fermierul Benoit Pietrement, care este şi preşedintele FranceAgriMer.
Franţa este cel mai mare cultivator şi exportator de cereale din Uniunea Europeană.
Semănatul rapiţei s-a terminat în Franţa şi este prea târziu pentru fermieri să îşi schimbe planurile cu privire la culturile de iarnă, cum este grâul care este semănat acum, dar ar putea fi modificări în cazul culturilor de primăvară, potrivit Agerpres.ro.
"Unii fermieri ar putea decide să renunţe la culturile care au nevoie de mult azot, cum este porumbul, şi să se îndrepte spre cele care au nevoie de mai puţin azot, cum este orzul sau floarea soarelui", a spus Pietrement.
Preţul îngrăşămintelor s-a triplat în ultimele 12 luni, astfel că pentru fermieri costurile au crescut până undeva la 300-350 de euro pentru fiecare hectar de cereale, comparativ cu 150 de euro pe hectar. "Impactul asupra cultivatorilor va fi unul violent", a avertizat preşedintele FranceAgriMer.
Explorează subiectul
Articole Similare
Aceste ambajale NU vor mai fi primite în sistemul RetuRO: 8 producători au contractele suspendate
Patronatele din Turism au explodat, după declarațiile ministrului Economiei: Este pură iresponsabilitate!
Registrul Auto Român vrea să cumpere piese şi accesorii pentru fotocopiatoare cu până la 16 milioane lei
România devine un hub regional pe o piață de zeci de miliarde de dolari anual, datorită investițiilor masive în regenerabile
'Manualul întors pe dos' - observația unui reputat economist: Guvernul pierde miliarde de la multinaționale, dar taie din educație
Alertă de securitate: o eroare tehnică a permis acces neautorizat pe platforma POSF
Vacanţele pe litoral devin mai accesibile pe final de august
Un bărbat acuză o farmacie că i-a ruinat căsnicia: toată pățania pornește de la o plată electronică eșuată
Șoferii scapă de drumurile la ghișeu: Plăcuțele de înmatriculare vor veni direct la ușă - le comanzi online și vin prin curier
Producţia de cărbune a scăzut cu 2,9% în primul semestru din 2025; importurile s-au redus cu 60,7%
Imperiul cripto al familiei Trump se extinde în Asia: Eric Trump mizează pe investiţii în bitcoin la Hong Kong
Comentează