Ministrul de externe și-a dat demisia
Sursă foto: stiripesurse.ro
Liderul partidului Yisrael Beiteinu, Avigdor Lieberman, a demisionat din funcţia de ministru israelian de Externe, scrie Jerusalem Post, informează Mediafax.
"Din nefericire, toate cerinţele noastre, care nu au fost onorate, m-au condus la concluzia că viitorul guvern nu va servi interesele naţionale, ci va fi unul oportunist", a declarat Liberman, care a precizat că se va retrage din funcţia de ministru de Externe.
Partidul Likud (dreapta), condus de premierul Benjamin Netanyahu, a semnat deja acorduri pentru formarea unei coaliţii cu partidul Iudaismul Unit al Torei şi cu facţiunile Kulanu. Astfel, noua coaliţie va avea 61 de voturi în Knesset, o majoritate la limită.
"Sunt fericit că am ales principiile, nu portofoliile guvernamentale", a spus Lieberman.
Explorează subiectul
Articole Similare
Proteste anti-azil la Londra: mai mulți bărbați mascați au încercat să intre cu forța într-un hotel
Surprize uriașe în topul celor mai influenți oameni din lume: Marii absenți ai clasamentului din revista Time AI
Volodimir Zelenski, detalii despre asasinatul care a șocat Ucraina: A fost plănuit minuțios
VIDEO Incendii devastatoare în California: ard podgoriile din Napa Valley
Alunecare de teren în Norvegia: A distrus o porţiune de autostradă şi zeci de metri de cale ferată
Nervozitate mare la Casa Albă: Oamenii lui Trump îi bănuiesc pe liderii Europei de joc dublu
Decizie controversată luată de Marco Rubio: Liderii palestinieni nu pot intra în SUA și nu vor participa la Adunarea Generală a ONU
VIDEO FOTO Accident feroviar în Egipt: cel puțin persoane au murit și zeci de răniți
Planurile pentru avioane comerciale cu un singur pilot, suspendate după un raport critic al EASA
Vremeaaaa extremă lovește Europa și amenință România: fenomenul meteo aduce vânturi puternice, tornade și ploi abundente
Secretarul general al Consiliului Europei a fost internat în spital - Ce spune instituția despre starea de sănătate
Comentează