O tânără din Belgia a fost recuperată din Munţii Gutâi de către salvamontişti
Sursă foto: News.ro
O tânără belgiană aflată pe versantul Creasta Cocoşului din Munţii Gutâi a fost recuperată de salvatorii montani şi transportată la spital, după ce a acuzat stări de rău, a anunţat, sâmbătă, directorul Serviciului Public Judeţean Salvamont Maramureş, Dan Benga.
"Salvatorii montani, împreună cu aspiranţi ai SPJ Salvamont Maramureş aflaţi la pregătire şi patrulare preventivă în zonă (...), au identificat o tânără de 20 ani, cetăţean belgian, venită în vacanţă în Maramureş, care în urma expunerii prelungite la soare acuza dureri de cap şi o stare de rău, aceasta solicitând ajutor de urgenţă. Salvatorii montani i-au acordat primul ajutor, au coborat-o din zona de abrupt folosind targa UT 2000", a precizat Dan Benga, potrivit Agerpres.ro.
Potrivit acestuia, salvatorii montani au predat tânăra echipajului SMURD venit în sprijin, care a transportat-o la Spitalul Judeţean de Urgenţă din municipiul Baia Mare pentru investigaţii.
Explorează subiectul
Articole Similare
Test noi 1214
test 8 dec 2025
test 3 8 dec
Apa Nova București întrerupe furnizarea apei reci pentru lucrări de modernizare / Zonele afectate
'Regele fructelor', bogat în nutrienți și plin de vitamine — ce beneficii are pentru sănătate
Accident pe DN 13A, la Praid: Motociclist rănit după ce un autoturism a intrat pe contrasens
Românii, blocați la ușa instituțiilor: Sindicaliștii Forța Legii declanșează proteste de luni. Programul cu publicul, suspendat
VIDEO Bătaie ca 'în 7 păcate' la 'Cireșica': trei bărbați au fost înjunghiați, după un scandal de proporții
FOTO Episcopia Alexandriei și Teleormanului l-a prăznuit pe Sfântul Ierarh Alexandru, ocrotitorul spiritual al eparhiei
Pandemia și crizele majore au remodelat valorile omenești: descoperiri dintr-un studiu uriaș asupra necrologurilor
Vremeaaaa extremă lovește Europa și amenință România: fenomenul meteo aduce vânturi puternice, tornade și ploi abundente
Comentează