Primarul Buzăului, nemulţumit de ritmul recenzării: Dacă nu trecem de 100 de mii de oameni, ajungem oraş de rangul 3 şi se pierd o groază de bani
Sursă foto: tinutulbuzaului.org
Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, este nemulţumit de numărul buzoienilor care s-au recenzat la recensământul populaţiei şi locuinţelor şi ameninţă cu amenzi maximale buzoienii care nu s-au autorecenzat sau nu au dorit să îşi ofere datele personale recenzorilor, potrivit news.ro
Primarul Buzăului a postat pe pagina sa de Facebook un îndemn pentru cei care nu s-au recenzat, îndemnându-i să o facă măcar în ultimul ceas pentru că în caz contrar oraşul va fi decăzut din rang iar asta va aduce implicit pierderi financiare prin alocările făcute de Guvern sau prin valoarea fondurilor europene accesate.
De altfel, Constantin Toma a abordat acest subiect şi în deschiderea unei conferinţe de presă a jurnalistului Adelin Petrişor susţinută cu ocazia conferirii titlului de „Cetăţean de onoare" al municipiului Buzău pe motiv că problema trebuie explicată cu orice ocazie pentru ca buzoienii să se recenzeze în număr cât mai mare.
„Avem un moment greu si fac un apel şi pe această cale. Se face recensământul şi suntem înregistraţi până acum doar 83 de mii de buzoieni. La Evidenta Populaţiei suntem 130 de mii. S-a mai prelungit cu o săptămână recensământul. Dacă nu trecem de 100 de mii de oameni, din oraş de rangul 2 ajungem oraş de rangul 3 şi se pierd o groază de bani în timp, pentru că această Uniune Europeană a fost construită si banii vin în funcţie de populaţie. Se vor pierde şi posturi de profesori, de medici. Am făcut un apel si pe pagina mea de Facebook să fim uniţi pentru că vom pierde cu toţii. Nu atât noi cât copiii, nepoţii noştri şi să facem cât mai multă publicitate ca lumea să se recenzeze. Să bineînţeles că trebuie să o fac şi pe răul. Amenda pentru nerecenzare este între 1.000-3.000 de lei şi am solicitat Poliţiei Locale să se dea amenda maximă pentru că, din păcate, avem multe cazuri de nerecenzare la intelectuali care ar trebui să fie formatori de opinie şi ei spun ”Domnule, eu nu îmi dau CNP-ul” deşi ăla se criptează şi nu poate nimeni interveni cu nimic", a spus primarul Constantin Toma.
Explorează subiectul
Articole Similare
Test noi 1214
test 8 dec 2025
test 3 8 dec
Apa Nova București întrerupe furnizarea apei reci pentru lucrări de modernizare / Zonele afectate
'Regele fructelor', bogat în nutrienți și plin de vitamine — ce beneficii are pentru sănătate
Accident pe DN 13A, la Praid: Motociclist rănit după ce un autoturism a intrat pe contrasens
Românii, blocați la ușa instituțiilor: Sindicaliștii Forța Legii declanșează proteste de luni. Programul cu publicul, suspendat
VIDEO Bătaie ca 'în 7 păcate' la 'Cireșica': trei bărbați au fost înjunghiați, după un scandal de proporții
FOTO Episcopia Alexandriei și Teleormanului l-a prăznuit pe Sfântul Ierarh Alexandru, ocrotitorul spiritual al eparhiei
Pandemia și crizele majore au remodelat valorile omenești: descoperiri dintr-un studiu uriaș asupra necrologurilor
Vremeaaaa extremă lovește Europa și amenință România: fenomenul meteo aduce vânturi puternice, tornade și ploi abundente
Comentează