Trump este pe val: Suma incredibilă pe care a primit-o ca donație liderul de la Casa Albă pentru campania prezidențială
Sursă foto: The Economist
Partidul Republican din SUA şi preşedintele Donald Trump au primit donaţii în valoare de 105 milioane de dolari în trimestrul al doilea din acest an; din acest total, 54 de milioane au fost direcţionate către campania pentru realegerea la Casa Albă, transmite Reuters, potrivit agerpres.ro.
Conform anunţului făcut marţi de organizaţia de campanie a preşedintelui, Comitetul Naţional Republican (RNC) a colectat în intervalul aprilie - iunie 41 de milioane de dolari. Cele două entităţi dispun în prezent de 100 de milioane de dolari - 56 de milioane pentru campania lui Trump şi 44 de milioane pentru RNC.
În primul trimestru din 2019, campania prezidenţială a primit peste 30 de milioane de dolari, iar RNC aproape 46 de milioane.
RNC şi campania pentru realegerea preşedintelui şi-au unit resursele financiare şi operaţionale în vederea alegerilor din noiembrie 2020.
Citește și: Verdict DRAMATIC al medicilor privind starea de sănătate a lui Mihai Constantinescu
Grupurile afirmă că creşterea donaţiilor le va permite să îşi dubleze investiţiile pentru promovare online, în vederea atragerii de fonduri şi contactării donatorilor.
"Colectarea de fonduri la nivel record de către RNC ne-a permis să identificăm o mulţime de susţinători noi şi să ne continuăm investiţiile în programul pe teren fără precedent", a declarat preşedinta RNC, Ronna McDaniel, într-un comunicat separat. Ea a respins ideea unui alt pretendent decât Trump la nominalizarea candidatului republican pentru alegerile prezidenţiale.
Trump, cunoscut ca antreprenor imobiliar şi vedetă de televiziune, nu a deţinut nicio funcţie publică înainte de a fi ales preşedinte, în 2016. Înainte de alegerile în care a învins-o pe democrata Hillary Clinton, el a câştigat competiţia internă din Partidul Republican, în faţa altor 16 concurenţi.
Citește și: Președintele Tribunalului Timiș, scrisoare care provoacă CUTREMUR în magistratură
În cadrul Partidului Democrat, în cursa pentru desemnarea candidatului la preşedinţie se confruntă peste 20 de politicieni. Dintre aceştia, Pete Buttigieg, primarul oraşului South Bend din statul Indiana, a primit, potrivit unor informaţii din presă, donaţii de aproape 25 de milioane de dolari în trimestrul al doilea, de trei ori mai mult decât în primul trimestru; el este astfel unul din cei mai bine finanţaţi concurenţi democraţi.
În prima parte a anului, cele mai consistente donaţii au fost înregistrate de Bernie Sanders şi de senatoarea Kamala Harris; în trimestrul al doilea, Sanders a primit doar 18 milioane de dolari, fiind depăşit de Buttigieg.
Până la termenul-limită din 15 iulie, se aşteaptă să îşi declare la Comisia Electorală Federală donaţiile primite şi alţi potenţiali candidaţi din Partidul Democrat.
Explorează subiectul
Articole Similare
Proteste anti-azil la Londra: mai mulți bărbați mascați au încercat să intre cu forța într-un hotel
Surprize uriașe în topul celor mai influenți oameni din lume: Marii absenți ai clasamentului din revista Time AI
Volodimir Zelenski, detalii despre asasinatul care a șocat Ucraina: A fost plănuit minuțios
VIDEO Incendii devastatoare în California: ard podgoriile din Napa Valley
Alunecare de teren în Norvegia: A distrus o porţiune de autostradă şi zeci de metri de cale ferată
Nervozitate mare la Casa Albă: Oamenii lui Trump îi bănuiesc pe liderii Europei de joc dublu
Decizie controversată luată de Marco Rubio: Liderii palestinieni nu pot intra în SUA și nu vor participa la Adunarea Generală a ONU
VIDEO FOTO Accident feroviar în Egipt: cel puțin persoane au murit și zeci de răniți
Planurile pentru avioane comerciale cu un singur pilot, suspendate după un raport critic al EASA
Vremeaaaa extremă lovește Europa și amenință România: fenomenul meteo aduce vânturi puternice, tornade și ploi abundente
Secretarul general al Consiliului Europei a fost internat în spital - Ce spune instituția despre starea de sănătate
Comentează